-امنیت اینترنتی-

اقداماتی که از حمله ی اینترنتی و سواستفاده از اطلاعات محافظت می کند.

ابزار ها

موتور های جست وجوی وب

-Duck Duck Go- https://duckduckgo.com -اپل و اندروید

موتور جست وجوی وب برای حفاظت اطلاعات

مرورگر اینترنت

- Tor Browser - https://www.torproject.org/

مرور وب چند لایه ای و رمزگذاری شده. در مناطقی که وب سایت ها فیلتر شده اند می توانید به ان وب سایت ها دسترسی داشته باشید.

- Mozilla Firefox - https://www.mozilla.org/

 ویژگی های مختلف برای امنیت بالا.و محافظت از اطلاعات. اضافه کردنی های پیشنهاد شده:uBlock Origin, HTTPS Everywhere, Canvas Fingerprint Defender, Privacy Badger

- Brave - https://brave.com/

 ساخته شده مانند کد Google Chrome ولی open source است ولی تمرکز امنیتی دارد. مانند فایرفاکس می توانید اپلیکیشن های متعددی را اضافه کنید.

ایمیل

- Proton Mail  - https://protonmail.com/ مجانی

- TutaNota - https://www.tutanota.com/ پولی

پیامک

- Signal - https://www.signal.org/

 پیام های رمزگذاری شده که بعد از مدتی ناپدید خواهند شد. برای موبایل و کامپیوتر

- Wire - https://wire.com -

 پیام های رمزگذاری شده که بعد از مدتی ناپدید خواهند شد. برای موبایل و کامپیوتر
اشتراک فایل

- Cryptpad - https://cryptpad.fr-

 رمزگذاری سرتاسر مانند گوگل درایو. 500 مگابایت مجانی. کریپت کد: "با اینکه کریپت کد طوری طراحی شده که از شما اطلاعات زیادی دریافت نکند, ناشناسیِ زیادی را تامین نمی کند. سرور های ما دسترسی به آدرس آی پی شما را دارند ولی برای پنهان کردنش میتوانید از Tor استفاده کنید. استفاده از Tor هم راه کارهای خودش را دارد. برای کسانی که به امنیت کمتری نیاز دارند کریپت پد نیازی به اسم, شماره ی تلفن یا ایمیل شما را ندارد."

ویدیو کنفرانس

https://meet.mayfirst.org/ - روی https://jitsi.org/Jitsi سرور اجرا می شود که رمزگذاری شده است. برای اطلاعات بیشتر به این وبسایت https://mayfirst.coop/ مراجعه کنید. مرکز دفاع از آزادی های مدنی ایالت اورگان این سرور را پیشنهاد میکند. ولی اگر اگر نمیدانید چه کسانی آن Jitsi سرور را اجرا می کنند, پیشنهاد نمی شود که هر سروری را دانلود کنید. شما می توانید Jitsi سرور خودتان را بسازید!

مدیریت رمزهای عبور

- Firefox Lockwise - free  https://www.mozilla.org/en-US/firefox/lockwise/ مجانی - فقط با فایرفاکس کار خواهد کرد.

- Last Pass - https://www.lastpass.com/

 مجانی با بعضی ویژگی های پولی مانند دفتر یادداشت رمزگذاری شده.

اشتراک فایل

- Firefox Send - https://send.firefox.com/ 

اشتراک فایل رمزگذاری شده که به طور خودکار از بین خواهد رفت.

اشتراک فایل رمزگذاری شده که به طور خودکار از بین خواهد رفت- Onion Share
https://onionshare.org/ - پایان دادن به اشتراک گذاری فایل رمزگذاری شده نیاز دارد بارگیری این برنامه پرونده ها فقط با استفاده از مرورگر Tor قابل اشتراک هستند.

اطلاعات موقت

کاربردی برای مواقعی که نمی خواهید اطلاعات واقعی خودتان را در اشتراک بگذارید.

-- https://temp-mail.org/en/ -ایمیل موقت

https://tempophone.com/ --شماره ی تلفن موقت

وی پی ان

Mullvad - https://mullvad.net/en/ 5€ ماهیانه

Proton VPN - https://protonvpn.com/ مجانی

Firefox Private Network - https://fpn.firefox.com/vpn 4.99$  ماهیانه


چک کننده ی آدرس آی پی

IP Address Checker - https://whatismyipaddress.com/

اگر از وی پی ان استفاده می کنید, آدرس آی پی شما آدرس واقعیتان نیست.


PANOPTICLICK - https://panopticlick.eff.org/ -

وقتی به یک وبسایت میروید آن وبسایت و جست و جوگرهای آنلاین می توانند شما را شناسایی کنند. پناتیکلیک امنیت جست و جوگر و سیستمتان را آنالیز خواهد کرد.


متاداتاها می توانند جمع آوری و فروخته به افراد نادرست شوند. متادیتا چیست؟ متاداتا اطلاعاتی درون فایل هاست که فقط با نگاه کردن دیده نمی شوند. اثر انگشت الکترونیکی است که اطلاعاتی مانند خالق فایل, نام تمامی کسانی که آن فایل را باز کرده یا تغییر داده, محل باز شدن فایل و زمانی که فایل تغییر داده شده است را ذخیره می کند. به علاوه ی اطلاعاتی که یک کاربر ثبت کرده است مانند ورژنو متن و عکس های پنهان. مطمئن شوید که وقتی عکسی از اعتراضات پست میکنید, متاداتا را اول از آن پاک کنید.

http://www.exifpurge.com/-مک و پی سی. حذف متادیتا از عکس ها

https://www.youtube.com/watch?v=OLzIYJjgap8- ویدیو در مورد حذف متادیتا با ویندوز

https://everestpipkin.github.io/image-scrubber/-این وبسایت متاداتا را از عکس ها حذف می کند و امکان مات و رنگ کردن.راهم دارد. موبایل, پی سی و مک.


چیزهایی برای درنظر گرفتن

پسورد و رمزهای عبورتان را روی نوت پدِ (دفترچه یادداشت)موبایل ذخیره نکنید. به جای آن از برنامه های ذخیره ی پسورد استفاده.کنید. اگر اطلاعات حساس دیگری دارید, روی کاغذ نوشته و در جای امن نگه.داری کنید. ذخیره کردن آن روی دستگاه های الکترونیکی که می توانند هک شوند ریسکی است.


اگر از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام استفاده می کنید از استفاده ی نام و اطلاعات واقعی خودتان اجتناب کنید. این خدمات آنقدر هم که می گویند مجانی نیستند. شما با دادن اطلاعات شخصی خود به آنها پول پرداخت میکنید. این شبکه ها اطلاعات شما را به شرکت های تبلیغاتی و سیاسی می فروشند. حتما  پرایوسی پالیسی های آن را بخوانید و تنظیمات امنیتی آن را بررسی کنید. هیچ تدارکاتی را در این محیط ها برگزار نکنید چون اطلاعات شما اطلاعات آنهاست.

:تنظیم امنیت و خصوصی بودن

Google - https://safety.google/privacy/privacy-controls/

Facebook-https://www.facebook.com/about/basics/manage-your-privacy?_fb_noscript=1

Instagram - https://help.instagram.com/448523408565555?_fb_noscript=1

Twitter - https://twitter.com/en/privacy


آیا موبایل خود را به تظاهرات می برید؟

:به این فایل مراجعه کنید

 https://xerocool.neocities.org/device-security.pdf

.اگر می خواهید می توانید پخش کنید


خیلی از آژانس های قانونی و پلیس در آمریکا دستگاه هایی دارند که می توانند موبایل شما را در این تظاهرات شناسایی کند و حتی اطلاعاتی مانند محتوای مسیج ها و تماس های شما را استخراج کنند. ACLU می گوید که حتی اطلاعات شبکه های اجتماعی هم ابزاری برای نظارت تظاهرات می باشد. https://www.aclunc.org/blog/facebook-instagram-and-twitter-provided-data-access-surveillance-product-marketed-target


Stingrays یا "cell site simulators" یا "IMS catchers" دستگاه های تهاجمی هستند که با تقلید.کردن برج های تلفن همراه سیگنال هایی را برای فریب دادن تلفن ها در یک منطقه و برای شناسایی مکان و اطلاعات ارسال می کنند. وقتی برای ردیابی مظنون استفاده می شوند, اطلاعات را از کسانی که اطراف مظنون هستند را هم جمع آوری می کنند. 

:اطلاعات بیشتر

 https://www.aclu.org/issues/privacy-technology/surveillance-technologies/stingray-tracking-devices

:لیست آژانس هایی که این دستگاه را دارند

 https://www.aclu.org/issues/privacy-technology/surveillance-technologies/stingray-tracking-devices-whos-got-them


واژه نامه:

Open Source منبع باز:

محصولات منبع باز اجازه ی استفاده از منبع کد, فایل های طراحی یا محتوای آن محصول را به شما می دهند. نرم افزارهای منبع باز زیر این لایسنس هستند.

End to end encryption: رمزگذاری سرتاسر

رمزگذاری سرتاسر یک سیستم ارتباطی است که تنها افراد دو طرف ارتباط، قادر به خواندن پیام‌ها هستند. در این شیوه ارتباطی، شنود کلیدهایی که برای رمزگذاری مکالمه استفاده می‌شود برای هیچ فردی از جمله رساننده خدمات اینترنتی و ارائه دهندگان خدمات مخابراتی امکان‌پذیر نخواهد بود. بدون آن شرکت های بزرگ میتوانند به اطلاعات شما دسترسی داشته و آن را به اشتراک بگذارند

 VPN (وی پی ان  (شبکه ی مجازی اختصاصی 

آی پیِ شما را پنهان می کند و داده های فرستاده یا وارد شده روی کامپیوتر یا شبکه ی شما را رمزگذاری می کند(می توانید آن را روی روتر خود نصب کرده تا همه ی کسانی که روی شبکه هستند استفاده کنند), دیوار امنیتی ایجاد کرده و دسترسی به سایت های فیلتر شده را باز می کند.


IP Adress آدرس آی پی

پروتکل اینترنتی شماره ی منحصربفرد هر شبکه ی کامپیوتری است. آدرس آی پی دو کار میکند: آدرس دهی موقعیت مکانی و میزبانی یا شناسایی کارت واسط شبکه


Mac address آدرس مک

 آدرسِ مدیا اکسس کنترل(مک) آدرسِ عددی است که در کارت واسط شبکه حک شده است. برای شناسایی منحصربفرد کارت واسط شبکه دربین کارت ها استفاده می شود.